NB: 'Zat eindelijk weer écht naar een voetbalwedstrijd te kijken'

door BadembaBarrie 14

Bron Ajax Showtime

NB: 'Zat eindelijk weer écht naar een voetbalwedstrijd te kijken'

door BadembaBarrie 14

Bron Ajax Showtime

Laatst geüpdatet

Na iedere wedstrijd die Ajax speelt, valt er weer genoeg na te bespreken. Mooie doelpunten, vervelende momenten, vreugde en verdriet. Ajax Showtime kijkt iedere week met één van de redacteuren terug op de wedstrijd én wekelijkse actualiteiten in De Nabeschouwing. Vandaag: Ajax laat zich inspireren door publiek en kroont zich met zege op AZ officieus tot kampioen. Ditmaal met hoofdredacteur Bart Veenstra. Lees hier zijn blik op de wedstrijd en praat mee!

Stelling: Het was een verademing om voor het eerst in zeven maanden weer met publiek te spelen.

'Ja, zeker. Ik was zelf niet in het stadion, ik keek van achter de televisie, maar je merkte wel echt dat er weer publiek zat. Als AZ in de aanval was, hoorde je het publiek fluiten, als Ajax de bal dan veroverde hoorde je ze weer juichen. Ik heb het idee dat de spelers daar ook net dat ene procentje meer passie van kregen. Ik kreeg zelf het idee alsof ik eindelijk weer echt naar een voetbalwedstrijd zat te kijken waar het echt ergens om ging. Dat kan met de twee clubs die speelden te maken hebben, maar ook met het publiek. Met die wedstrijden zonder publiek heb ik toch vaak het idee gehad dat ik naar een soort oefenwedstrijdje zat te kijken. Nu zaten er 7.500 mensen, daar vul je de ArenA niet mee, maar er waren toch genoeg mensen om er een sfeervol stadion van te maken.'

Wie was tegen AZ jouw Man of the Match?

'Dan moet ik toch gaan voor Davy Klaassen. Die vond ik vandaag heel goed spelen, hij maakte twee goede goals en het is een speler die altijd precies weet waar hij moet staan om een doelpunt te maken. Daarbuiten vind ik dat de passie die hij uitstraalt en het gif dat hij meebrengt op het veld, overslaat op de rest van het team. Vandaag stond hij in de basis en dan is het gif er meteen vanaf de aftrap, afgelopen donderdag zat hij op de bank en speelde Kudus op zijn plek. Nu vind ik Kudus een speler die heel goed kan voetballen, maar dat vooral doet in een elftal dat goed draait en Klaassen is iemand die een minder goed elftal beter kan laten voetballen of in ieder geval die passie kan meegeven zodat er wat meer inzet komt. Dat heeft Kudus wat minder. Vandaag zat Ajax er vanaf de aftrap ook meteen bovenop, ze waren fel en agressief en daar vind ik Klaassen wel echt één van de leiders in bij Ajax.'

Maarten Stekelenburg was tegen AZ ondanks alle keepersperikelen erg belangrijk met een aantal reddingen. Zie jij het volgend seizoen in hem zitten als eerste doelman?

'Er zijn mensen die vinden dat je erop achteruit gaat als je van Onana naar Stekelenburg gaat. Nu heeft Onana ontzettend veel potentie en is Stekelenburg al op leeftijd, maar dat vind ik bij keepers niet altijd evenveel zeggen. Ik vind Stekelenburg enorm veel rust uitstralen en hij geeft die rust ook aan zijn defensie met zijn coaching. Vandaag toonde hij ook aan nog altijd over erg goede reflexen te beschikken. En dat is knap, want het is niet alsof Ajax’ tegenstanders van de afgelopen weken heel veel kansen hebben gecreëerd, maar AZ kreeg vandaag wel een aantal goede. Ik heb dus wel vertrouwen in Stekelenburg voor volgend seizoen.

'Je zit natuurlijk ook met Onana. Ga je die wel of niet verkopen? En als je hem verkoopt, voor hoeveel dan? Ga je dan een nieuwe keeper halen en zo ja, wie? Of ga je investeren in andere spelers en kies je voor Stekelenburg als eerste keeper? En wat gaat er met die schorsing van Onana gebeuren? Als hij in augustus weer mag keepen, dan zal hij waarschijnlijk wel eerste keeper worden, maar je moet er vanuit gaan dat hij pas in februari weer mag spelen, dus eigenlijk dat hij niet meer voor Ajax gaat keepen.

'In principe is er ook niet heel veel mis mee om het seizoen in te gaan met Stekelenburg. Hij heeft geen blunders of fouten gemaakt en ik heb niet het idee dat Ajax punten heeft verloren of überhaupt doelpunten heeft tegen gekregen die puur aan Stekelenburg te wijten zijn, wat met Scherpen bijvoorbeeld wel het geval was. Nu komt Pasveer erbij en die heeft het dit seizoen goed gedaan bij Vitesse, dus dat vind ik een goede keuze als keeper achter de hand. Ten Hag zei dat ook terecht voor de wedstrijd: keepers zijn net als wijn, hoe ouder hoe beter. Keepen is echt een vak van ervaring, dus het is mooi als je twee ervaren keepers hebt, al mag er dan nog wel een talent bij.'

Ajax oogde vandaag scherper en levendiger dan in de voorbije weken sinds de laatste interlandperiode. Kwam dat door het publiek of zag jij ook andere oorzaken?

'Ik denk wel dat het publiek meespeelde. Als je na zeven maanden weer voor publiek moet voetballen dan geeft dat wel extra motivatie om te winnen. Nu kun je natuurlijk ook officieus kampioen worden en je speelde tegen AZ – toch een toptegenstander in Nederland – dus dat zal ook extra motivatie geven. Ik moet zeggen dat het spel van AZ ook wel meehielp; zij gaven ook hoog druk, waardoor er een enorm tempo ontstond. De laatste weken hebben we juist gezien dat tegenstanders zich enorm terugtrokken en met de eigen ploeg helemaal voor de eigen zestien ging hangen en dan zag je dat Ajax best wel moeite had om voetballend in de opbouw te komen. Daardoor werd automatisch ook de afwezigheid van Blind beter voelbaar.

'Vandaag vond ik dat dan weer meevallen, omdat je de tijd niet echt had om op te bouwen, want het spel moest snel verlegd worden. Nu heeft Martínez het uitstekend gedaan de afgelopen weken, maar in de opbouw vind ik hem vrij traag en dat is vandaag minder opgevallen, omdat AZ ook wilde voetballen en er daardoor meer ruimte lag voor Ajax om ook wat sneller te spelen.'

Tussen de euforie door is het goed om ook even stil te staan bij de meerdere grote kansen die AZ kreeg om de score te openen, wat zag jij daar misgaan bij Ajax?

'Het viel me op dat de meeste aanvallen van AZ over hun linkerkant, dus Ajax’ rechterkant kwamen. Nu was het me al opgevallen dat bij Ajax het meeste aanvallende gevaar ook via de linkerkant komt, via Tagliafico en Tadić. Vandaag bleek de rechterkant niet alleen aanvallend wat minder, maar ook verdedigend wat kwetsbaarder te zijn. Nu weet ik niet of dat per se aan Rensch, Antony en/of Neres ligt, maar het viel me wel op.

'AZ kwam er wel echt een paar keer goed doorheen. Het is voetballend natuurlijk ook een goede ploeg. Iemand als Wijndal zou bij Ajax ook niet misstaan, dus het is niet alsof je tegen een stel koekenbakkers speelt. Ik had wel zoiets van Ajax moet uitkijken, want je kan zomaar een tegentreffer krijgen. En als je hem had verloren, had je het kampioenschap nog langer moeten uitstellen, maar gelukkig gebeurde dat niet.'

Ajax oogde opnieuw een stuk fitter dan een tegenstander die (veel) meer rust heeft gehad, hoe verklaar jij dat?

'Het is de laatste tijd al een beetje onderwerp van discussie. Nu is Ajax het het hele seizoen eigenlijk al gewend om twee wedstrijden tussendoor te spelen; één in het weekend en één doordeweeks. Daardoor zitten ze al sinds oktober in die flow en ik denk dat ze daardoor een veel betere conditie hebben. Kwalitatief is Ajax natuurlijk al beter dan de rest, maar ik denk dat ze het vooral conditioneel gewoon meer gewend zijn om zoveel wedstrijden te spelen; ze zitten beter in dat ritme. AZ heeft dan wel twee weken rust gehad, maar als je een hardloper bent en je gaat twee weken niet rennen, ga je er conditioneel ook op achteruit en als je twee of drie keer in de week hardloopt word je ook fitter. Ik denk dus dat het een voordeel is voor Ajax dat ze zo vaak spelen, omdat ze daardoor fitter zijn.'

Erik ten Hag krijgt regelmatig kritiek, maar leidt Ajax nu voor het derde jaar op rij naar een eerste plaats en pakt zijn tweede dubbel. Verdient hij meer credit dan hij krijgt?

'Ten Hag doet het hartstikke goed. Hij heeft natuurlijk wel het beste spelersmateriaal van Nederland, maar je moet het ook nog maar doen, je moet het nog maar neerzetten en de spelers zo ver krijgen dat ze het iedere week kunnen opbrengen en het grootste deel van de tijd goed voetbal laten zien. Dat is wel Ten Hag zijn verdienste. Dat je kampioen wordt, mag je wel verwachten met deze selectie, maar dat je dat met zoveel punten verschil doet en daar zoveel doelpunten bij maakt, is opnieuw zijn verdienste.'

'Als je dan toch een kritiekpunt zou moeten geven, is het dat je misschien toch van AS Roma had moeten winnen en dat Ajax dat heeft nagelaten. Anderzijds kun je het Ten Hag ook niet kwalijk nemen dat Tadić een penalty mist, Scherpen een blunder maakt en Ajax überhaupt drie à vier basiskrachten mist. Ten Hag doet het gewoon hartstikke goed en heeft er echt een systeem ingekregen bij Ajax; als er één of twee poppetjes wegvallen, dan vult een ander het eigenlijk moeiteloos in en dat is wel zijn verdienste, vind ik.'

Tot slot: moet Ten Hag met de titel praktisch op zak en nog vier duels te gaan, andere spelers zoals aanstormende talenten meer speeltijd geven? 

'Ja dat vind ik eigenlijk wel. Je speelt de aankomende wedstrijd thuis tegen FC Emmen en de club hoopt dat dat met publiek kan. Nu ben je officieel nog geen kampioen, dus ik verwacht dat Ten Hag dan nog wel met zijn sterkste opstelling gaat spelen. Toch zou ik al wel kijken naar volgend seizoen. Ik zou een Haller bijvoorbeeld laten staan, want ik denk dat hij steeds beter wordt, naarmate hij meer hij in het Ajax-systeem speelt. Ik vond hem vandaag ook weer beter dan de afgelopen weken.

'Het wordt ook tijd dat je wat spelers uit Jong Ajax wat kansen gaat geven. Bijvoorbeeld Kenneth Taylor, Sontje Hansen of Quinten Timber. Wat dat betreft is het ook jammer dat Ünüvar nu voor de rest van het seizoen geblesseerd is, want die had je ook nog wat minuten kunnen geven. De laatste drie à vier wedstrijden zijn wat dat betreft geschikt om minuten te geven aan jonge jongens.

'Nu is Feyenoord-uit een wedstrijd op zich, die wil je altijd winnen, dus het zou gek zijn als je daar met vijf à zes jonge jongens aantreedt, maar ik vind het wel tijd om bijvoorbeeld Kudus wat meer te laten spelen en zo heb je er nog een paar. Zeker in die laatste twee wedstrijden tegen VVV-Venlo en Vitesse zou ik wat meer gaan rouleren en als de stand het toelaat kun je ook tegen Emmen en Feyenoord wat wisselen. Als Taylor het laatste half uur tegen Feyenoord mee zou doen, zou ik dat bijvoorbeeld al leuk vinden. Ik vind namelijk wel dat als je dat soort jongens als Taylor en Hansen wil brengen, je dat iets van een half uur voor tijd moet doen en niet vijf minuten. Die jongens moet je echt de tijd geven, zodat ze iets kunnen laten zien.'

Bademba Barrie (E-mail: B.Barrie@Ajaxshowtime.com; Twitter: @Bademba_AFCA)

Lees meer over:
Plaats reactie

Dolberg25 +8859

Alvarez is precies de man die we nodig hebben voor de prijzen. Elke topclub heeft zo’n speler nodig. Kijk maar naar Real (Casemiro), City (Fernandinho), Vidal (Bayern München).

26-04-2021 15:36

rondewaart +1846

Gewoon in de sterkste formatie spelen. Van Jong Ajax verdient op dit moment trouwens geen enkele speler een plekje in AJAX 1

26-04-2021 12:04

oudzuid2 +7294

helemaal eens. alle voorgaande wedstrijden na de interlandperiode waren vooral frusterend, gisteren was het weer een ouderwetse Ajax pot zoals we ze eerder dit jaar zagen. blijf het jammer vinden dat we dit niet tegen Roma hebben kunnen brengen

26-04-2021 10:09

Zlaat +2419

Heb genoten in het stadion vandaag. De spelers hadden er echt zin in en ook na de wedstrijd gaven ze alles. Heerlijk zo'n boos stadion als de scheids weer voor AZ floot en dan cynisch klappen als ie eindelijk voor ons floot. Hopelijk gauw weer.

26-04-2021 00:05

Henkje Netherlands +10195

Ik was al helemaal vergeten hoe een voetbalwedstrijd nou echt hoort te zijn. Met publiek! Ik zat dan wel thuis op de bank, maar het voelde gewoon overweldigend en mooi. En dan was het stadion nog lang niet vol. Hopelijk dat onze kut overheid eens kapt met al die disproportionele maatregelen en de hele arena weer vol kan. Eindelijk weer een mooie wedstrijd gezien met publiek, want het maakt voetbal zoveel mooier.

25-04-2021 23:43

Mikenick +2596

Precies normaal neem je het echte supportersgeluid op tv een beetje voor lief, maar nu voelde het ook thuis alsof ik weer in de ArenA zat. Kan niet wachten tot ik er zelf weer bij kan zijn.

26-04-2021 10:27

4-3-3 +3515

Ajax heeft de dubbel zo goed als zeker veiliggesteld en het was ook weer eens leuk om naar te kijken in de tweede helft.
Publiek in het stadion met het zonnetje op het bolletje.
Het was een goede dag. Truste.

25-04-2021 23:16

Bertusbowie +119

Jong Ajax tegen Feyenoord uit👍🏽

25-04-2021 23:10

Ajax95Duivendrecht +24166

Heerlijke wedstrijd gezien!!! Genoten ook van de beelden op het dek met de supporters erbij. Nous had er echt zin in, haha. Geweldig was dat.

Wederom viel het mij op hoeveel beter Ajax conditioneel is ten opzichte van de rest. AZ was vanaf de 55 minuut helemaal op, terwijl Ajax juist een tempootje bij schroefde. Dan denk je: hoe is het mogelijk? AZ heeft twee weken vrij gehad, terwijl Ajax al drie weken lang om de 3 of 4 dagen speelt. Zelfde met Vitesse natuurlijk. Maar de credits daarvoor mag je toch ook wel bij Ajax leggen. Conditioneel is deze selectie echt al weken topfit, afgezien van enkele blessures natuurlijk (maar die hebben/hadden niet veel met conditie te maken).

Ik denk dat dit Ajax echt weer een team in opbouw is, waar nog veel rek in zit. Een team waar nog een paar stappen voor moeten gebeuren om weer een absoluut topteam te worden. Denk dat de grootste puzzel nog te leggen is in het middenveld, daar moet nog net even wat meer voetballend vermogen en creativiteit in komen. Wellicht ook een linksback wanneer Nico vertrekt. Ik hoop dat Marc verstandige keuzes maakt qua selectiebeleid deze zomer, want er zit enorm veel potentie in de huidige selectie.

25-04-2021 21:56

Fred Louter +84

Graag ook een diepe buiging voor Edson Alvarez, wat is die man belangrijk geworden. De man die altijd op het huis past.

25-04-2021 20:22

Ozymandias +159568

Het feit dat Ajax de rechterkant van het veld in de opbouw niet gebruikt omdat Álvarez daar staat is een enorm probleem. Je ziet dat Jurriën en Rensch hem niet aan durven te spelen als een directe tegenstander minder dan 100 kilometer van hem vandaag staat en dat zag je bij Blind ook al. De enige die hem in de opbouw aan durft te spelen is Martínez maar die staat aan de linkerkant en heeft dus minder vaak de optie om Álvarez aan te spelen en wanneer hij dat wel doet krijgt hij 90% van de tijd krijgt hij de bal direct weer terug.

Als Álvarez in de basis blijft staan (waar ik geen voorstander van ben) hoop ik dat hij als de centrale middenvelder komt te spelen. Dan kan hij zich in de opbouw laten inzakken zodat hij gemakkelijk kan worden overgeslagen en Ajax niet een enorm deel van het veld in de opbouw niet kan gebruiken. Als hij in de basis blijft staan wil ik wel eens een middenveld met hem tussen Gravenberch als linkshalf en Kudus als rechtshalf zien.

25-04-2021 21:03

Nick14 +25889

Bedoel je dit seizoen nog?

Want volgend seizoen is Blind weer fit en Martinez kun je niet meer op de bank zetten.

26-04-2021 02:15

Fred Louter +84

Je speelt met de punt naar voren, niet naar achteren, dus dat gaat sowieso niet gebeuren.

26-04-2021 07:59

Lorenzo Dontello +1174

Tadic is The ''Serbian beast*

25-04-2021 20:02

Lorenzo Dontello +1174

Q-dance Music... The Army is on Fire...

25-04-2021 20:01

BaasBaas +8394

As Roma blijft zonde. Want idd zoals in het verhaal aangegeven wacht totaal onnodig dat die ons eruit gooide. Zo zonde anders konden we nu nog ff lekker verder met het seizoen en meer prijzen pakken.

25-04-2021 19:59

JOHANisGOD +18498

"Ik zou een Haller bijvoorbeeld laten staan, want ik hij steeds beter wordt, naarmate hij meer hij in het Ajax-systeem speelt.
Ik vond hem vandaag ook weer beter dan de afgelopen weken."

Duimpje omhoog.

25-04-2021 19:19

Nick14 +25889

Leg eens uit waaraan jij dat ziet.

26-04-2021 02:16

Muiderkerk'89 +57

Heerlijk om het publiek te horen en te kijken naar twee ploegen die willen voetballen

25-04-2021 19:16
Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.