Kishna pleit voor psychologische hulp voor spelers: 'Er is nog een hoop winst te behalen'

door Terrence Riepma 17

Bron ESPN

Kishna pleit voor psychologische hulp voor spelers: 'Er is nog een hoop winst te behalen'

door Terrence Riepma 17

Bron ESPN

Laatst geüpdatet

Ricardo Kishna denkt dat voetbalspelers baat kunnen hebben bij persoonlijke begeleiding als ze kampen met mentale klachten, zo vertelt de oud-Ajacied in gesprek met ESPN. De aanvaller kan erover meepraten hoe het is om het mentaal zwaar te hebben en heeft dankzij psychologische hulp weer de juiste weg gevonden.

De ADO Den Haag-speler vertelt dat het voor spelers lastig kan zijn om het met hun werkgever het over hun klachten te hebben: 'Ik weet niet of dat vanuit de clubs zou moeten komen. Het is werkgerelateerd. Het kan eng zijn om naar je werkgever te stappen als je hulp nodig hebt. Voor zaakwaarnemers en in persoonlijke begeleiding is er een hoop winst te behalen. Dat is vertrouwelijker, ik denk dat dat de betere weg zou zijn.'

Kishna had zelf veel baat bij psychologische steun. Zo kreeg de 26-jarige het één en ander aan handvatten mee van zijn psycholoog na een zware knieblessure: 'Ritme en structuur. Ik doe iets vanaf mijn vijfde, dagelijks, dat is je leven en daar heb je een droom bij. Die droom komt steeds dichterbij maar door omstandigheden kan je die niet vervullen. Opeens is die dagelijkse invulling weg, wat je vijftien tot twintig jaar lang hebt gedaan. Dan zit je met je been in het gips te kijken naar je droom die vervallen is.'

Kishna ziet taboe rondom mentale klachten verdwijnen

De oud-speler van onder anderen Ajax, Lazio Roma en Lille OSC merkte dat hij een taboe blootlegde toen hij het voor het eerst in de media had over mentale klachten. Tegenwoordig ziet hij dat dat taboe min of meer is verdwenen: 'Misschien wel juist daardoor. Je weet nu waar je naar toe moet, of wat je nodig hebt om het rustig te krijgen. Je weet wanneer die paniekaanvallen eraan zouden komen en hoe je dat tegen kan gaan. Thuis word ik daar heel goed in geholpen door mijn vrouwtje. Die weet precies wat nodig is, je hebt een soort methode gevonden. In dat duistere gat gaan we niet meer vallen.'

Lees meer over:
Plaats reactie

Qifesh +24917

Voor een schijntje zullen er heel wat gemotiveerde sportpsychologen bij Ajax willen werken maar naast de fysieke en tectische opleiding wordt er maar weinig op geconcentreerd terwijl het toch wel de beslissende factor is.. VS meyde, Kishna, Noa lang.. allemaal gasten met een extra uitdaging maar dan moet je het wel kunnen erkennen en dat is niet makkelijk als puber..

19-11-2021 15:53

Ferd +38329

wat dacht je van Viktor Fischer. Die had met de juiste psychologische begeleiding niet van Ajax naar Middelsbrough gegaan, maar naar een Europese topclub.

21-11-2021 03:57

Slang +14994

Wij moet hij blij zijn met Raiola zeg. Multi miljonair geworden met een lichaam dat op zijn 21e al fysiek zo goed als op was. Komt over als een verstandige jongen, hopelijk kan hij met al deze negatieve ervaringen later jeugdspelers helpen

19-11-2021 15:43

Lagasj +2905

Val nooit in de handen van een zielenknijper.
Die zit er omdat hij/zij aan het eind van de maand de hypotheek moet betalen.

19-11-2021 14:17

Qifesh +24917

Je kunt in slechtere handen vallen..

19-11-2021 15:54

Lagasj +2905

Klopt, meneer de pastoor bijvoorbeeld, of een andere geestelijk leider/goeroe

19-11-2021 16:12

Qifesh +24917

De timber tweeling heeft ook een pastoor... Veel voetballers hebben daar wat aan en anderen meer aan een belangrijke steunpilaar in de familie maar als je die niet hebt sta je eigenlijk op achterstand tov de rest

19-11-2021 16:26

Lagasj +2905

Kwestie van opvoeding Qifesh. Met een behoorlijke opvoeding ben je op je 16de al sterk genoeg om de wereld aan te kunnen. Wat niet betekend dat je niet op je bek kan gaan en dat weet je dan ook te doorstaan zonder hulp van anderen.

19-11-2021 17:07

Nick14 +25889

Met de mensen die op hun 16de al de wereld denken aan te kunnen loopt het meestal niet zo goed af.

19-11-2021 18:38

Ans B +19809

Dan zou je dus helemaal niemand kunnen vertrouwen die een of andere expertise heeft, want ook die heeft zijn hypotheek.
Maar buiten dat, in elk vak heb je slechten, middelmatigen en hele goeden. Dus laat je niet beïnvloeden door slechte ervaringen of verhalen. Zoek liever iemand met een goede staat van dienst - al is dat zeker niet altijd makkelijk.

20-11-2021 11:17

AjaxDordt +14028

Deze jongen komt altijd erg welbespraakt en verstandig over in interviews, wellicht kan hij nu een voorbeeld zijn voor meer spelers die mentale problemen hebben. Ik denk dat het iets is wat nog vooral onder de oppervlakte zich bevindt.

19-11-2021 13:14

stefanAFCA5 +2254

Mooi om te zien he!

19-11-2021 13:31

Champy95 +1496

Al het geld gaat naar de voetbaltak.
Er is helaas geen geld en aandacht voor de bijzaken....
Jammer, je zou denken dat wanneer je miljoenen besteedt aan voetballers/mensen, je er ook voor zorgt dat deze mensen zich lekker in hun vel gaan voelen.

Een professionele topsportklimaat moet toch niet noodzakelijk de menselijkheid uitsluiten???

19-11-2021 12:33

stefanAFCA5 +2254

Niet helemaal waar wat je zegt. Er zijn tegenwoordig performance coaches, inspanningsfysiologen, fysiotherapeuten, voedingdeskundigen en ook bij veel clubs een sportpsycholoog. Dit is pas iets van de laatste tijd en dit heeft tijd nodig. Ben het dus niet met je eens dat alles naar de voetbaltak gaat, die tijd is m.i. voorbij. Vaak heb je 1 sportpsycholoog voor een heel elftal of twee elftallen, dat is een schrijntje (5% of minder wat betreft loon) van een voetballer. Een win-win situatie voor een club, waar dat bedrag in principe ''niks'' voor is.

19-11-2021 13:31

Champy95 +1496

Zoals je zegt, veel gaat naar het fysieke aspect van de voetballers.
Het gaat trouwens niet alleen om wie welke functienaam heeft: er is gewoon geen ruimte /herstelruimte (niet alleen fysieke ruimte) voor spelers met een mentaal probleem.

19-11-2021 15:55

VoorAltijdNummer14 +25322

Als deze jongen toch goede knieën had gehad... Kijk soms echt met weemoed terug naar mooie acties van hem in de jeugd en Ajax 1.

Veel respect dat hij hier zo open over is en een voorvechters rol inneemt!

19-11-2021 12:29

Rikkie66 +22811

Lijkt me heel verstandig! Misschien ook voor zaakwaarnemers 😉

19-11-2021 12:28
Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.