Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal

door Thijs Zwagerman 31

Bron Ajax Showtime

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal

door Thijs Zwagerman 31

Bron Ajax Showtime

Laatst geüpdatet

Woensdagavond begint Ajax in het Estádio José Alvalade aan een nieuwe Champions League-campagne. De Amsterdammers openen het miljardenbal met een uitwedstrijd tegen Sporting Portugal. Wat kan de ploeg van trainer Erik ten Hag verwachten van de regerend kampioen van Portugal?

Sporting Portugal-trainer Rúben Amorim kan worden gezien als de kroonprins van het Portugese trainersgilde. De pas 36-jarige oefenmeester, tevens oud-speler van onder meer Benfica en SC Braga, maakte als trainer naam bij die laatstgenoemde club. Amorim, die na zijn spelerscarrière ook nog psychologie studeerde, won met SC Braga de Portugese beker en leidde zijn toenmalige ploeg in het door corona vroegtijdig afgebroken seizoen 2019/2020 naar een derde plaats in de competitie. Deze prestaties overtuigden Sporting Portugal-president Frederico Varandas ervan om in maart 2020 maar liefst tien miljoen euro over te maken naar SC Braga om Amorim los te weken.

Ondanks dit flinke prijskaartje zal Varandas tot op de dag van vandaag geen spijt hebben gehad van het aantrekken van Amorim. Onder leiding van de jonge hoofdtrainer doorbrak Sporting Portugal na maar liefst negentien jaar namelijk de hegemonie van de grote concurrenten Benfica en FC Porto en werd het afgelopen seizoen met vijf punten voorsprong op runner-up FC Porto kampioen van Portugal. Waarin schuilt de kracht van het Sporting Portugal van Amorim?

Uitgangspunten

Sinds zijn komst heeft Amorim een duidelijke spelstructuur neergezet bij Sporting Portugal. De ploeg speelt vanuit een dynamische 3-4-3-formatie, die bij balbezit van de tegenstander ook kan fluctueren naar een 5-2-3-opstelling. Het aanvalsspel van Sporting Portugal heeft grote baat bij de buitenste middenvelders die de hele flank bestrijken en bij de diepgang van de aanvallers. Verder is Sporting Portugal een goed georganiseerd geheel dat altijd met het mes tussen de tanden het veld betreedt.

Opbouw

Sporting Portugal staat onder trainer Amorim niet per se bekend om het flitsende combinatiespel, maar de regerend Portugees kampioen is ook zeker geen anti-voetbalploeg. Sporting Portugal heeft duidelijk de intentie om middels efficiënt positiespel van achteruit uiteindelijk voorin gevaarlijk te worden. In de eerste fase van de opbouw gebeurt dit door de drie centrumverdedigers laag op het veld te positioneren. De backs houden het veld in deze situatie breed. Eén van de twee centrale middenvelders laat zich uitzakken tot kort voor de verdediging, terwijl de andere centrale middenvelder iets hoger op het veld wegblijft. De drie aanvallers loeren op aanspeelmogelijkheden tussen de linies of in de diepte.

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal

Dit is tegen elke tegenstander de manier waarop Sporting Portugal het spel van achteruit vorm tracht te geven. Ook tegen opponenten die hoog op het veld drukzetten, zoals Ajax woensdagavond in Portugal zal doen en FC Porto afgelopen zaterdag ook bij vlagen deed, heeft Sporting Portugal nog altijd de intentie om van achteruit op te bouwen. Wel is het zo dat de manschappen van Amorim onder druk soms sneller de lange bal richting de aanvallers hanteren, maar dit gebeurt dan nog altijd pas na één of meerdere lage passes achterin.

Aanvalsspel

Het aanvalsspel van Sporting Portugal laat zich typeren als dynamisch, doelgericht en bij vlagen overdonderend. Waar sommige ploegen regelmatig met veel geduld zoeken naar een opening om de defensie van de tegenpartij open te breken, pakt Sporting Portugal de zaken meestal doelgerichter aan.

Onder de diepe spits wordt als het ware een dynamisch blok geformeerd, bestaande uit de twee centrale middenvelders en de twee buitenspelers. De buitenste middenvelders zorgen ook in deze fase van het spel voor de benodigde breedte. In deze redelijk drukke bezetting in de as van het veld, gaat Sporting Portugal op zoek naar afspeelmogelijkheden tussen de linies. Deze worden gecreëerd door de beweeglijke spelers onder spits Paulinho. In iets andere situaties kan één van de buitenspelers ook al loeren op de ruimte achter de verdediging en zichzelf hoger op het veld positioneren.

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal
Met dynamische mensen onder de spits probeert Sporting Portugal de vrije man te vinden. Aanvallers loeren dikwijls op de ruimte achter de defensie van de tegenstander.

Een andere belangrijke troef in het aanvalsspel van Sporting Portugal zijn de aanvallend ingestelde buitenste middenvelders. Zij zorgen beiden - zowel op de linker- als rechterflank - voor breedte in het aanvalsspel. Als Sporting Portugal in aanvallend opzicht snel van flank wisselt en het spel verplaatst, is dit vaak de sleutel om de defensie van een tegenstander open te breken. Opponenten hebben moeite om hun verdedigende organisatie in dit geval namelijk weer op tijd op orde te brengen, iets waar Sporting Portugal regelmatig van profiteert.

Een mooie demonstratie hiervan gaven de Leeuwen - zoals de bijnaam van Sporting luidt - afgelopen zaterdagavond in de zestiende minuut van de topper tegen FC Porto. Niet alleen maakt dit voorbeeld duidelijk waarin de kracht van de buitenste middenvelders ligt, ook demonstreert het hoe Sporting Portugal gevaarlijk kan worden met de diepgaande aanvallers.

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal
Met één goede pass naar de buitenste middenvelder wordt het spel verplaatst.
Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal
De verdediging van FC Porto reageert hier niet snel genoeg op, waardoor Santos in de as vrij kan worden gespeeld en de 1-0 maakt.

Dergelijke diepgang is het laatste noemenswaardige aanvallende aspect in het spel van Sporting Portugal. De drie aanvallers van de ploeg proberen vaak tussen de linies aanspeelbaar te worden in het aanvalsspel, maar loeren minstens zo vaak op de ruimtes achter de defensie van een tegenstander. Zeker na balveroveringen, maar ook al tijdens de opbouw van achteruit, zetten de aanvallers loopacties in de diepte in. Door de goede timing van de loopactie en de vaak kloppende afstemming met de speler die de dieptepass verstuurt, wordt Sporting Portugal op deze manier vaak gevaarlijk.

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal
Een ander aanvallend wapen van Sporting: de snelle diepgang na balwinst.

Omschakeling na balverlies

Met de loopacties in de diepte is een belangrijk punt uit de omschakeling na balwinst van Sporting Portugal genoemd. Daarnaast is het natuurlijk ook interessant om te zien wat de Portugezen doen na balverlies. In dat geval komt de vechtersmentaliteit van Sporting Portugal naar boven. Elke speler in de ploeg van Amorim werkt na balverlies hard om de ruimtes waarin een tegenstander dreigend kan worden zo klein mogelijk te maken. Op intensieve sprintsnelheid wordt de compacte verdedigende organisatie kort na balverlies ingenomen door Sporting Portugal. Vanuit deze compacte opstelling wordt vervolgens gezocht naar een moment waarop de ploeg de bal weer terug kan veroveren.

Als de ruimtes na balverlies te groot zijn en de onderlinge afstanden tussen de verschillende linies te lastig overbrugbaar, aarzelen de spelers van Sporting Portugal ook niet om - vaak ten koste van een gele kaart - een aanval van de tegenstander op onreglementaire wijze te interrumperen. Het verdedigende aspect in het spel van Sporting Portugal valt zonder meer te beschrijven als meedogenloos.

Verdedigende organisatie

Als de tegenstander van Sporting Portugal aanvalt op de helft van de Portugezen, aarzelt Sporting niet om ver in te zakken. De buitenste middenvelders worden in dit geval backs en de 3-4-3-formatie wordt een 5-2-3. De ruimtes worden kleingemaakt en een tegenstander krijgt weinig gelegenheid om aan aanvallen toe te komen. Als de opponent het wel voor elkaar krijgt om aanvallende spelers tussen de linies vrij te spelen, gaan de Sporting Portugal-spelers vaak op felle wijze het duel aan. Deze verdedigende tactiek is succesvol gebleken. Afgelopen seizoen incasseerde Sporting slechts twintig tegendoelpunten, het minste van alle ploegen in Portugal. Ook dit seizoen blijft de defensie moeilijk te kloppen: in vijf competitieduels incasseerde Sporting Portugal drie doelpunten.

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal
3-4-3 wordt in verdedigend opzicht regelmatig ingeruild voor 5-2-3. De buitenste middenvelders laten zich hierbij inzakken tot backs.

Drukzetten

Als een tegenstander opbouwt, positioneren de aanvallers van Sporting Portugal zich vrij hoog op het veld. De middenvelders en achterhoedespelers vormen hierachter een compact blok. Met twee van de drie aanvallers wordt het centrale verdedigingsduo van de tegenstander vastgezet, de overige aanvaller versterkt het middenveld. De backs van een tegenstander worden vrijgelaten, waardoor deze pass aanlokkelijk wordt gemaakt om te hanteren. Op het moment dat de bal onderweg is naar één van de backs, stapt de buitenste middenvelder van Sporting Portugal door en wordt er overal op het veld doorgedekt om op deze plek de bal te winnen.

Analyse: Dit kan Ajax verwachten van meedogenloos Sporting Portugal
Het lokken en drukzetten van Sporting Portugal in beeld.

De flanken zijn sowieso de plekken waar Sporting Portugal vaak de bal verovert. De ploeg houdt de as van het veld gesloten, waardoor een tegenstander vaak wordt gedwongen om het spel te verplaatsen naar de zijkant. Als dit gebeurt, stapt Sporting vaak met twee of meerdere spelers op felle wijze uit om een tegenstander in deze zone van het veld de bal te ontfutselen.

Personele problemen

Het is zeker dat Sporting Portugal woensdagavond tegen Ajax niet kan beschikken over sterspeler Pedro Gonçalves en aanvoerder Sebastián Coates. Gonçalves was afgelopen seizoen goed voor maar liefst 23 treffers in de competitie en heeft er dit seizoen ook alweer drie gemaakt in vier wedstrijden. Dat hij geblesseerd is, zal Ajax dus ten goede komen. Iets wat natuurlijk ook geldt voor de schorsing van Coates, de leider achterin. Verder is op het moment van schrijven het meespelen van centrumverdediger Gonçalo Inácio, middenvelder Manuel Ugarte (beiden normaliter basisspeler) en de talentvolle aanvaller Tiago Tomás onzeker.

Daarnaast zag Sporting Portugal deze zomer met Nuno Mendes een zeer belangrijke kracht uit het kampioensteam van vorig jaar naar Paris-Saint Germain vertrekken en moet nieuwkomer Pablo Sarabia - die de omgekeerde route van Mendes bewandelde en wordt gehuurd van Paris-Saint Germain - nog loskomen in Portugal. Dit alles zorgt ervoor dat Sporting Portugal nog ietwat zoekende is op dit moment en zodoende - ondanks de duidelijke spelprincipes - een iets minder onaantastbare indruk maakt dan afgelopen jaar.

Vermoedelijke opstelling:

Adán; Carlos, Reis, Feddal; Porro, Luiz, Palhinha, Vinagre; Cabral, Paulinho, Santos.

Conclusie

Sporting Portugal is een taaie tegenstander die de zaken normaliter goed voor elkaar heeft. Ajax zal aan de bal zeer zuiver en zorgvuldig moeten zijn om ondanks de compacte organisatie de creatieve mensen tussen de linies aanspeelbaar te krijgen. Daarnaast moeten de Amsterdammers waakzaam zijn voor de kantwissels en het doorgaans dreigende, doelgerichte aanvalsspel van Sporting Portugal. In het Estádio José Alvalade wacht Ajax, ondanks de personele problemen bij Sporting Portugal, geen gemakkelijke avond. Een positief resultaat in Portugal is bij de ouverture van het nieuwe Champions League-seizoen echter wel vereiste om serieus mee te gaan doen om de bovenste plaatsen in een groep met verder Borussia Dortmund en Besiktas.

Thijs Zwagerman (Twitter: @ThijsZwagerman | e-mail: t.zwagerman@ajaxshowtime.com)

Lees meer over:
Plaats reactie

een-tweetje +1324

Vooral met Nous en daley (of evt devyne) op de backs moeten we daar in de vroege opbouw de hoge druk onschadelijk kunnen maken. Vervolgens het overtal op het middenveld uitspelen..

Ik denk dat we er wel klaar zijn.

15-09-2021 15:41

Babangida83 +23842

Dat komt eigenlijk wel mooi uit. Wij bouwen toch via de zijkanten op helaas, maar daardoor hebben we van die hoge druk centraal niet zo veel last. Worden veel lange ballen morgen en wisselpasses op de buitenspeler aan de andere kant. Ik denk dat het toch beter zou zijn als Pasveer speelt. Steek peert alles naar voren. Dan zijn we vaak tandenloos.

Kan in principe beide kanten op, maar als je het middenveld niet in handen hebt met dit soort wedstrijden, dan bepaalt dat vaak de stand.

14-09-2021 13:26

soewares +2502

Valencia Getafe Roma Atalanta. Ik schaar sporting in dit rijtje en laat ajax het nou net onnodig moeilijk voor zichzelf maken tegen de op papier dergelijk mindere tegenstanders. In dat opzicht is het jammer dat ajax niet in een poule met united en real zit, ploegen waar Ajax zich juist wel staande houdt en iets moois kan neerzetten.

Daarnaast wil ik weer eens de maker(s) van deze analyse een applausje geven. Top voor degene onder ons die niet wekelijks naar de portugese competitie kijken.

14-09-2021 02:56

JantjeBeton +2976

Volledig mee eens, zowel eerste twee punten als het laatstgenoemde! :-) Wordt nog wat woensdagavond, denk (maar hoop dat Ajax van zijn "fouten" wat dit type tegenstanders heeft geleerd) dat het best lastig kan gaan worden!

14-09-2021 11:24

markk +8900

Ik verwacht een gelijkspel. Sporting hoort thuis in het rijtje van Atalanta, Benfica, Valencia, Sevilla, Porto; levensgevaarlijke clubs die tot het uiterste gaan om verder te gaan in een toernooi.

13-09-2021 21:26

PierreHeno +6530

Atalanta ...levensgevaarlijk?

13-09-2021 21:44

JantjeBeton +2976

Wel met die doodgevaarlijke spits van hen, die bleef maar gaan toen!

14-09-2021 11:31

Epiret +4373

Ik zie het helaas vrij somber in, gezien het vertoonde spel tot nu toe. Wellicht kan Ajax voor een verrassing zorgen, maar een nederlaag zou mij echt niet verbazen. Hoe staat het trouwens met Kudus? Hoor ik nooit meer iets over, ik ben bang dat hij moet worden afgeschreven...

13-09-2021 20:15

markk +8900

Ajax in de CL een totaal ander team is. Het lijkt net alsof spelers zich alleen kunnen motiveren voor CL wedstrijden.

13-09-2021 21:25

PierreHeno +6530

...of zelfs dàt al niet meer ?

13-09-2021 21:46

AjaxYahudi +3038

We snakken naar de Super League!!

14-09-2021 10:20

Wouter.H +11156

Weet je nog hoe we met serero en hoesen barcelona versloegen? We komen in topwedstrijden bijna altijd verrassend uit de hoek. Een teleurstellende avond zou wat betreft Europees voetbal eerder de uitzondering zijn dab de regel, ook wanneer het in de competitie niet lekker draait. Vertrouwen!

13-09-2021 22:12

Voetbalisleuk +195

Wat is jullie opstelling?

13-09-2021 18:28

hakimziyech +18246

Klinkt zuur, maar als ik mocht kiezen had ik Haller op de bank gezet. Er is gewoon meer nodig dan 1 speler met snelheid. Met Klaassen, Haller en Tadic heb je heel weinig snelheid en als Antony zijn dag niet heeft.. kun je eigenlijk niet in een flow raken als ploeg. Tadic voorin, Neres en Antony aan de buitenkant. Klaassen op 10 en gewoon Gravenberch en Alvarez. Verdediging geen Blind. Lekker met Nico, Licha, Timber en Nous. En keeper waarschijnlijk Pasveer (lood om oud ijzer vind ik).

Als Haller speelt zou ik het geen drama vinden maar tegen een ploeg die 3421 speelt heeft ten Hag wel de neiging om Tadic centraal te zetten. Tegen Atalanta als 10, tegen Roma als spits. Mocht Klaassen dus een vraagteken blijven, zie ik hem wel verrassen. Misschien spelen Tadic en Haller wel achter elkaar. Met Neres en Antony als buitenspelers. Dan heb je nog Berghuis en Daramy. Hij kan aan de bak hoor.

13-09-2021 22:46

hakimziyech +18246

Alvast lekker dat Pote en Coates er niet bij zijn. Die andere 3 ken ik ook, maar minder goed. Hun achterhoede is vrij traag. Maar dat was die van Roma ook. Die van Atalanta ook (buiten Romero). Daar hebben we te weinig gebruik van gemaakt. Eigenlijk had Brobbey echt schade aan kunnen richten als supersub woensdag. Maar laten we die even vergeten.

Ik denk dat Haller gaat spelen (verdient ook een kans, geen zin om vanaf begin al af te schrijven) maar met snelheid aan de zijkanten hebben we denk ik wel meer kans. Neres op links, Antony rechts. Klaassen/Berghuis op 10. Daramy wissel. Er ligt tussen de wingback en centrale verdedigers best wat ruimte. Dan sta je nog lang niet 1 op 1 maar het zijn interessante situaties waar je gewoon rendement uit kan halen. Zeker als je Nous gewoon laat overlappen. Denk ook niet dat Nous en Nico aan de binnenkant gaan spelen maar tegen de zijlijn aan. Dan moeten de buitenkanten dus extra secuur zijn in de halfruimtes. En hopen dat Haller een goed aanspeelpunt is om verder te voetballen. Wordt een interessante krachtmeting. We kunnen wel Getafe taferelen verwachten denk ik.

13-09-2021 18:23

Amsterdam4ever +2364

Zit Tadic dan op de bank?

13-09-2021 19:23

hakimziyech +18246

Vergeten aan te geven, ik wilde in mijn eerste deel eigenlijk Tadic in de spits hebben (daarom begon ik met een kanttekening op Haller) en later kwam ik daar op terug. Beetje onduidelijk geformuleerd maar nee, Tadic speelt sowieso. Ik ga er vanuit dat Haller speelt, maar schetste een situatie met Tadic in de spits.

13-09-2021 22:31

ElSandrini +18092

eerste half uur balletje rond laten gaan. Rust aan de bal en zorgen voor zorgvuldigheid in de passing. Kansjes komen dan wel... slechte pass, onzorgvuldigheid, ziekenhuisballen, veel duels dan maak je er vechtvoetbal van en dan zie ik het somber in tegen Portugezen in een uitwedstrijd

13-09-2021 18:09

trooop +3885

Mijn voorspelling: 90 minuten lang verongelijkt gejank tegen de scheids van tadic en blind, om de kleingeestige mentaliteit van de trainer nog maar weer eens tot uiting te brengen. Verder gewoon hetzelfde houterige kutvoetbal als gebruikelijk.

13-09-2021 17:21

BaHac +9

Wat een kleingeestige en houterige kutopmerking...

13-09-2021 17:48

FreeThulli +6029

Heerlijke positieve houding trooop! Met zo'n instelling win je de oorlog wel.

13-09-2021 18:06

PierreHeno +6530

Deze 'vooranalyse' lezen duurt al bijna langer dan deze wedstrijd zal gaan duren. Ik ben vooral benieuwd of talent Gravenberch zich staande zal kunnen houden in dit straatvoetbal om de punten. Oftewel is hij een Verstappen of is hij een Bottas. Ook zeer benieuwd naar de CL inbreng van Berghius.

13-09-2021 15:01

BaHac +9

Gelukkig spelen we 2 wedstrijden tegen ze. Dan lijkt de omvang van deze analyse al wat meer in verhouding te staan tot de 180+ minuten die gaan komen. ;)

13-09-2021 17:38

Jutter1 +4314

Het Portugese voetbal ligt Ned. clubs én Nat. elftal niet zo, is al decennia lang het geval. Dat Sporting mag dan mogelijk wat gehandicapt zijn, ik verwacht een heet avondje voor Ajax daar, met een remise zou ik al tevreden zijn. Iets wat zeker ook mogelijk is, en mogelijk zelfs nog wat moeizamer in de thuisbeurt zal gaan. Tegen tijdrekkende vervelende Portugezen die leven van de counter, zeker tegen een aanvallende ploeg als Ajax, en het bloed onder je nagels vandaan halen. Ja, je kan Portugezen zonder overdrijving HET zwarte beest van het Ned. voetbal in zijn totaliteit noemen. Denk daar dus niet te licht over, dat is dodelijk!

13-09-2021 14:59

Msc +14160

Een heet avondje is ook prima daar is het ook de CL voor… misschien wil dit podium de prima-donna’s nog aanzetten tot enige inzet en concentratie

13-09-2021 16:44

Mikenick +2596

Ik teken voor een situatie als tegen Benfica paar jaar terug. 1-1 uit en 1-0 thuis.

13-09-2021 17:40

Ajaxbrl +13690

Ajax kan daar vaak slecht mee omgaan van die schoppers...

13-09-2021 13:58

PierreHeno +6530

...en zie je dat als zwakte van Ajax of juist als iets positiefs?

13-09-2021 15:02

BaHac +9

Niet zozeer Ajax, maar het Nederlandse voetbal in het algemeen. We willen het vaak heel mooi doen en stijlvolle risico's nemen, maar dat werkt niet altijd perfect tegen resultaatgericht voetbal, iets wat je in het Zuid-Europese voetbal wat meer ziet...

13-09-2021 17:41

Ajacied1995 +10789

Ik kan niet wachten tot de CL weer begint!

13-09-2021 13:36

Gonzalez75 +5865

Jonge trainer die ook nog psychologie heeft gestudeerd, dat wordt opletten. Zag wat beelden van Sporting tegen Porto, dat was soms het betere hakken en zagen. Maarja, wanneer je tegenwoordig wilt winnen, zul je de grenzen dienen op te zoeken. Het wordt in ieder geval een heet avondje.

13-09-2021 13:17

Antonius Elshof +183

Ik zie liever Davy Klaassen op 10 , zeker in deze ook fysiek zware pot juist op `t middenveld moet er zwaar geakkerd worden , daarin is Davy sterker dan Berghuis .

13-09-2021 16:41

Msc +14160

Alvarez en blind met gravenbergh dieper sluit ik ook niet uit

13-09-2021 16:45

BaHac +9

Zou mij niets verbazen als de creativiteit van Berghuis in de eerste 60min van de wedstrijd heel welkom gaat zijn. Om daarna Klaassen te brengen voor dat beetje extra strijd richting het laatste fluitsignaal. Dat laatste halfuur waarin het bij ons nog wel eens verslapte de afgelopen jaren..

13-09-2021 17:44

Fmd89 +342

Veel lastiger voor Ajax dan Lille

13-09-2021 12:48

Artemio +31832

Het is te hopen dat deze wedstrijd het startschot is van een langdurige periode met goed voetbal en resultaat.

13-09-2021 11:50

Redrum +95991

Ik verwacht een hoop drama, een hoop toneelspel, harde overtredingen en een zeer defensief ingestelde tegenstander.

13-09-2021 11:40

Msc +14160

Daarom: als je niet kan winnen moet je zorgen dat je in ieder geval niet verliest

13-09-2021 13:22

Cruijffthebest +13347

Het zal wel aan mij liggen, maar tot nu toe heb ik geen goed gevoel voor dit seizoen op elk niveau.
Het voetbal valt tegen, de spelers lijken niet die 100% winnaars-mentaliteit te hebben, we missen creativiteit op het middenveld en een topkeeper.

13-09-2021 11:39

Lazell +16983

Goede analyse. Is een taaie manier van spelen. Centraal gooien ze het helemaal dicht met 3 centrale verdedigers, 2 controleurs en 2 aanvallende middenvelders/naar binnen getrokken vleugelspelers die ook in het midden staan. En op de tegenaanval hebben ze altijd breedte, diepte, mensen tussen de linies en een stevige restverdediging.

Denk dat Ajax heel zorgvuldig zal moeten zijn in het spel. Dan kunnen we zulke ploegen goed verslaan. Maar als we zo spelen als tegen PEC gaat dit een oorwassing worden.

13-09-2021 11:37

Nr.10 +110990

Ziet er allemaal vrij standaard uit. Als ze bij ons door de as gaan spelen worden ze opgevreten door Timber, Alvarez en Licha. Ze missen hun beste speler en topscorer. Ik denk 1-4, Haller de man in vorm maakt er twee.

13-09-2021 10:40

Nr.10 +110990

@boerebach, succes morgen tegen Maccabi Haifa jongen!

13-09-2021 13:34

Ajax27 +19086

Hoppa, zo mogen we het horen. Beetje vertrouwen :-D

13-09-2021 11:55

Nr.10 +110990

Je bent een Ajacied of je bent het niet he. Zal nooit vergeten dat TH tegen de verzamelde pers voorafgaand aan de legendarische uitwedstrijd tegen Real zei: ‘Wij zijn Ajax, wij zijn voor niemand bang.’ Zo hoort het.

13-09-2021 13:50

PierreHeno +6530

Nou...ik ken anders ook nog een veelvoud aan ' legendarische' Ten Hag uitspraken die aan iedere realiteit voorbij gingen. Bv die van vlak na de uitschakeling voor de CL finale thuis tegen Tottenham.....onze 'mislukte 'meestertacticus' met de analyse. Maar aan zijn tactiek en wisselbeleid had het niet gelegen dat we toen de CL finale niet bereikten.

13-09-2021 15:35

Ajax27 +19086

Helemaal eens. Ik ben regelmatig dat gejank hier op AS beetje moe. Kijk eens wat voor een selectie we hebben en wat er nog op de bank zit. We mogen dolblij zijn hoe het de afgelopen jaren met Ajax gaat.

13-09-2021 20:20

wijzijndebeste123 +163327

gewoon n erg goede ploeg. gelukkig missen ze 2 belangrijke spelers en vertrok een bepalende speler naar psg vlak voor de deadline. om te winnen moet ajax desondanks een stuk beter zijn dan we tot nu toe hebben laten zien dit seizoen. uit winnen bij een directe concurrent voor plek 2 zou n geweldige start zijn.

13-09-2021 10:38

ajax4perez +9526

Het staat prima bij Ajax.

Mazraoui - Timber - martinez - Tagliafico

Alvarez - Klaassen - Blind

Antony - Haller - Tadic

Wissels:
Gravenberch voor Blind,
Daramy voor Haller dat Tadic in de spits gaat
Rensch voor Mazraoui
Berghuis voor wat er nodig is (klaassen of Antony)

13-09-2021 10:38

Nr.10 +110990

Waarom denk je dat Gravenberch op de bank begint? - of is dit jouw eigen fantasie-opstelling?
Klaassen was nog een vraagteken, dacht ik. En jij laat Berghuis maar helemaal achterwege?

13-09-2021 10:41

ajax4perez +9526

Ik denk dat je het beste hiermee kan beginnen. K zeg hier verder niks mee.
Je hebt een luxe positie op het middenveld met zoveel goede keuzes.

Berghuis laat ik niet achterwege maar ik vind het zeker hem tot nu toe zeker nog geen basisspeler.
Als Klaassen geblesseerd is dan zie ik Berghuis wel op die positie komen.

13-09-2021 10:59

Ajax27 +19086

Uhh ja... we gaan ineens Gravenberch zomaar op de bank zetten, het grootste talent in de selectie die mogelijk in een categorie 50-70 miljoen gaat vallen met een transfer. Natuurlijk laat je die spelen.

En Klaassen is nog een vraagteken, dus daar zal naar alle waarschijnlijkheid Berghuis starten.

13-09-2021 11:57

WantAmsterdam +116038

Sorry, maar dit is een kut opstelling imo. Blind inplaats van Gravenberch? Dan heb je het traagste middenveld ooit. Blind kan het als linkermiddenvelder sws niet meer belopen. Alleen als een tegenstander geen druk zet, zoals Lille. Verder haal je met Gravenberch je enige voetballer op het middenveld eruit en laat de andere twee staan.
Het tandem Klaassen Haller werkt ook niet imo. Haller is meestal rond de 16, zo kan Klaassen geen lopactie de 16 in maken, en kan met Haller geen een tweedje aangaan. Ook vind ik Klaassen geen 10, bij NL elftal speelde hij meer als aanvallende half. Berghuis is goed in vorm en is meer geschikt voor 10 en zorgt sws voor veel meer creativiteit op het middenveld.

13-09-2021 12:48

RayJordaan +6830

Enorm traag middenveld wel.

13-09-2021 12:48

Berghuis +14310

Ze hebben zeker een goede trainer, die gewoon een plan A, B en C heeft. Maar ik vraag me toch ook iets anders af. Was de Portugese competitie een jaar of 3 geleden gewoon niet véél sterker als tegenwoordig?

13-09-2021 09:50

afcaslb80 +1464

Portugese competitie is in de breedte een behoorlijke competitie, maar ook een zeer wisselvallige. Ik denk dat de Portugese competitie op het moment, sterker is dan de Nederlandse.

13-09-2021 11:07

JariJari +15182

Porto, Benfica, sporting, Braga is beter dan Ajax, PSV, AZ, Feyenoord vind ik.

Ajax is van vergelijkbaar niveau als hun top 3 (ik denk marginaal beter).

13-09-2021 12:25

Berghuis +14310

Dit was mijn vraag ook niet. Ik begrijp zelf wel dat Porto, Benfica, Sporting en Braga sterker zijn als PSV en Feyenoord. Echter was mijn vraag ook of de Portugese clubs in z'n geheel niet gewoon minder sterk zijn als een paar jaar terug. Ik zie Benfica Porto of Sporting niet zo maar overwinteren in de Champions League. Of wij moeten met Sporting er gewoon een zooitje van maken.

13-09-2021 12:29

WantAmsterdam +116038

Dat denk ik niet, de Portugese competitie is behoorlijk zwak als je de beste ploegen wegneemt.
BTW, de grote clubs halen alleen een niveau omdat ze zo verschrikkelijk veel schulden maken.
Alles onder de top 4 kan je vergeten kwa niveau.

13-09-2021 12:51

WantAmsterdam +116038

Berghuis, Braga is zeker niet beter dan PSV, never.
En je hebt wel gelijk, Porto en Benfica zijn een beetje achteruit gegaan, zeker in de competitie zijn ze duidelijk minder constant gebleken de laaatste twee seizoenen (porto haalde nog wel kwartfinale CL).

13-09-2021 12:53

Msc +14160

Waar liggen de kansen? Dat lees ik hier niet of wel? Elke tegenstander wordt enorm gehyped in deze analyses!

13-09-2021 09:26

Robbie en de Kock +11140

We gaan het zien woensdag . Heb er enorm veel zin in.
Als Ajax geconcentreed in een goed tempo de bal laat rondgaan maken we een goede kans.
En je niet laten provoceren!

13-09-2021 09:04

Joop.V20 +34

Je niet laten provoceren is echt een Ajax kwaliteit!!!!!

13-09-2021 09:27

Inycon +766

Weet u nog: Babel tegen Getafe. Hahaha

13-09-2021 12:43

Robbie en de Kock +11140

Hilarisch ja, het hielp alleen niets...😏

13-09-2021 17:55

ajax1981 +3114

Ik verwacht dat we ze wel even oprollen.
Ik hoop niet op zo'n wedstrijd waarin je zelf 10 kansen creëert, maar niet scoort, en dan bij rust 2-0 achter staat, door 2 halve kansen 2 goals.

13-09-2021 08:44

Jop909 +187

Een andere vraag. Weet iemand hoe het met Kudus is??

13-09-2021 08:42

YungInternet +3866

Mooi artikel mannen. Heel veel zin in. PEC neem ik niet als graadmeter maar ik maak me wel een beetje zorgen om de vorm.

13-09-2021 08:08

Bals +3764

Goede analyse Thijs. Lekker wakker worden zo. TH gaat voor de winst. Ook deze wedstrijd. Veel kijkplezier alvast.

13-09-2021 07:53

Msc +14160

Gelijkspel zou prima zijn

13-09-2021 07:21

WantAmsterdam +116038

Wordt een hele grote opgave, Portugese teams hebben we het altijd lastig mee. Maar als we willen doorgaan moeten we gewoon winnen. Dat hoog drukzetten en de as dicht houden, daar krijgen we gewoon problemen me.

13-09-2021 07:07

Allesreiniger +3361

Ja daar ben ik het wel mee eens. Juist de zwakte van ajax is een kracht van sporting. Ajax is technisch begaafder, maar moet dan wel gefocussed en nauwkeurig aan de bal zijn. En daar zit nou juist de wisselvalligheid momenteel. Ik hoop dat de CL-sfeer de focus in de koppies graveert, dan maken we zeker kans!

13-09-2021 09:39

Nr.10 +110990

@wantamsterdam, hoezo is de as dichthouden bij ons een probleem? - als ik kijk naar de wedstrijden die we tot nu toe hebben gespeeld dit seizoen, dan zijn we juist alleen aan de linkerkant in de problemen gekomen, tegen PSV. Verder hebben we alleen een afstandsschot geïncasseerd. Ik denk wel dat het drietal Timber, Licha en Alvarez de zaak daar dicht kan houden hoor.

13-09-2021 10:44

WantAmsterdam +116038

Het gaat erom als wij de bal hebben, dan is wordt het namelijk moeilijk via de as op de bouwen als het dicht zit. Dan moet het meestal via de backs en dat is zoals Johan zegt, niet wenselijk.
Maar kan ook dat ze in de as al druk zetten, want drukzetten op alvarez levert het meeste op.

13-09-2021 12:16

Nr.10 +110990

Hm ik weet niet of dat heel erg is, want waarschijnlijk staan Mazraoui en Blind back, en die zijn juist uitstekend in de opbouw vanaf de halfspace. Ze hoeven natuurlijk niet aan de zijkant geplakt te staan.

13-09-2021 13:32

Knalpot +3606

Johan kan zoveel zeggen die was trainer in een tijd dat het lang niet zo druk was in het centrum als tegenwoordig. Je moet vooral opbouwen waar je ruimtes liggen en in een hoog tempo de bal rond en vooral naar voren laten gaan. Als die dynamiek goed is dan komen er vanzelf ruimtes centraal danwel aan de zijkanten.

13-09-2021 14:18

WantAmsterdam +116038

Dat klopt, maar opbouwen via de zijkanten is dan nog steeds niet wenselijk natuurlijk, want je kunt dan alleen een klein deel van het veld gebruiken. Maar we zullen het woensdag zien, hopen op het beste, ben tenminste benieuwd.

13-09-2021 14:25
Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.