'Ajacieden hadden bal moeten uitschieten'

door Sjoerd Valkering 47

'Ajacieden hadden bal moeten uitschieten'

door Sjoerd Valkering 47

Laatst geüpdatet

Een opvallend moment afgelopen zondag tijdens Ajax-Vitesse. Het is halverwege de tweede helft, Jan Vertonghen gaat naar de bank om zijn schoenen te verwisselen. De Belg wil vervolgens weer terug het veld in, maar scheidsrechter Jack van Hulten laat de verdediger enkele minuten aan de zijlijn staan, dit tot grote ergernis van het publiek.

Een striemend fluitconcert volgde. De Ajax-fans werden boos. Uiteindelijk lag het spel stil en gaf Van Hulten het sein aan Vertonghen om binnen de lijnen te komen. Nu is de vraag van waarschijnlijk het hele stadion: waarom nu pas? Moet het spel echt eerst stil liggen? Wordt Van Hulten op het matje geroepen als hij dat niet doet en tijdens de wedstrijd zijn hand opsteekt voor Vertonghen? Wat zijn de consequenties eigenlijk als Vertonghen gewoon het veld in loopt?

We vragen de KNVB om uitleg. Omdat Jaap Uilenberg in het buitenland is, gaf zijn collega Cees Bakker, die ook bij de wedstrijd aanwezig was, tekst en uitleg aan Ajax Showtime.

'Ik was gisteren zelf aanwezig bij deze wedstrijd en was verbijsterd dat het publiek zo reageerde. Dat was voor mij overigens weer eens een bewijs hoe weinig kennis het publiek heeft van de spelregels. Dat geldt trouwens ook voor de spelers, want ik vond het niet echt handig wat de spelers van Ajax deden. Spelers, trainer en de bank wilden dat Van Hulten een sein gaf om Vertonghen weer het speelveld te laten betreden, maar ze vergaten dat dit alleen geldt als een speler na verzorging weer speelklaar is', zegt Bakker.

Wat moesten de Ajacieden wel doen?

'Als zij zo graag wilden dat Vertonghen weer het speelveld in mocht, hadden ze de bal beter over de zijlijn kunnen spelen. Indien een speler namelijk het speelveld verlaat om zijn uitrusting in orde te brengen (in dit geval het wisselen van zijn schoenen), dan mag hij het speelveld pas betreden nadat het spel is onderbroken, zijn uitrusting is gecontroleerd (in dit geval door de 4e official) en hij toestemming heeft gekregen van de scheidsrechter!'

Wat zijn de consequenties als Vertonghen wel het veld had betreden zonder toestemming?

'Indien hij het speelveld toch betreedt zonder die toestemming en tijdens het spel, dan zal de scheidsrechter een indirecte vrije schop moeten toekennen en zal hij de overtredende speler de gele kaart dienen te tonen voor het zonder toestemming betreden van het speelveld. Indien van Hulten hier tijdens de wedstrijd een sein had gegeven, hadden wij hem daar zeker op geattendeerd, maar op het matje roepen is wel een wat zware term', aldus Bakker.

Tot slot. Waarom moeten spelers eigenlijk toestemming krijgen om het veld te betreden? Zeker in dit geval, 4-0 voor, het spel was aan de andere kant van het veld, dan moet die speler toch gewoon het veld in kunnen? Moeten die regels dan toegepast worden onder alle omstandigheden?

'Spelregels veranderen niet door de stand of op welke plaats het spel zich bevindt op het speelveld. Het zal niet erg consequent zijn om het bijvoorbeeld wel bij 1-1 of 1-0 te doen en bij 4-0 niet. De scheidsrechter heeft gewoon de plicht in deze om de regels toe te passen. Ik blijf het "stom" vinden dat Ajax zo lang door bleef spelen. Maar dit bewees weer dat zij de regels niet kenden', aldus Bakker namens de KNVB.

(foto: Orangepictures.nl)

Lees meer over:
Plaats reactie

Janilee +0

Kan me de regels voorstellen, echter stel nou dat de tegenpartij je schoenen even naar de *** schopt, je verder niet geblesseerd bent en je toch naar de kant moet. Ook een manier om de tegenstander te hinderen. De volgende keer dus de schoenen van de tegenpartij even kapot maken, spelen ze ook een tijdje met 10 man.

23-02-2010 18:05

babeldeman +1

Wat zijn dit nou voor loser regeltjes,
schoenen verwisselen en dan mag je niet direct het veld betreden...
erg triest vind ik ook dat als er iemand verzorging nodig heeft i.v.m. een blessure,waarom mag een speler die hem bijv. op z'n enkel heeft getrapt gewoon doorspelen?,
rare regels vind ik dit en het slaat nergens op!

23-02-2010 12:56

ajaxkern +0

maar ze vergaten dat dit alleen geldt als een speler na verzorging weer speelklaar is', zegt Bakker.

dit is waar, maar als een speler uit zichzelf buiten het veld gaat zonder verzorging mag hij terug komen wanneer hij wil,

p.s. was bij Nederland-Italië ook de speler lag zelf buiten de lijnen en hief daarmee het buitenspel op.

23-02-2010 09:43

edjeajax +0

Goed opgelet... Die Italiaan werd het veld uitgeduwd door zijn keeper, ging dus niet vrijwillig het veld uit. Daardoor bleef hij (indirect) in het spel betrokken.

23-02-2010 12:38

Wejegebeente +0

Prima betoog van Cees Bakker, vroeger een prima scheidsrechter, maar daar stikt het van bij de KNVB. Spelregels, spelregels! Het gaat ook nog eens om het spelletje aanvoelen, als dat zou gebeuren krijgen we ook weer betere scheidsrechters.

22-02-2010 21:48

hoornsejood +0

De scheids had gewoon gelijk..... klaar!
En ik zou ook niet de bal over de zijlaan spelen als ik speler was van Ajax. (niet tijdens deze wedstrijd)
Ook al ken ik de regels wel Bakker.

22-02-2010 20:45

Erik1966 +0

befehl ist befehl herr obersturmbahnfuhrer!
Dit land gaat kapot aan onzinnige regeltjes, ook in de sport :(
Je voelt toch een wedstrijd aan.
Maar ja, als je er op afgetikt wordt ......

22-02-2010 20:02

leonajacied +0

ajax had gewoon die bal bij van hulten op ze kanus moeten schieten.

22-02-2010 19:18

frankv +0

volgens mij zijn volgens mij twee woorden!Maar als je dat niet weet , kun je niet begrijpen dat ik die X er met opzet inzette.Je weet wel de X van xtra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22-02-2010 19:09

ajaxsupporter +0

ja dit zijn de regels

22-02-2010 19:00

AjaxYahudi +3255

Allemaal leuk en aardig die regeltjes volgen maar dan moeten ze het ook doen bij andere situaties zoals niet gegeven penalties en vrije trappen want dat laten ze wel na, die arrogante mannetjes durven alleen makkelijke beslissingen te maken.

22-02-2010 18:02

oldschool +0

ok duidelijk verhaal maar waarom verwacht hij dat een heel stadion Ajacieden die regel snappen/kennen als de spelers in het veld er nieteens van op de hoogte zijn.... We hebben niet allemaal zo'n suffe scheidsrechterscursus doorlopen.... raar volk die scheidsrechters..

22-02-2010 17:42

migilo +2

Helemaal met je eens alleen vind ik niet dat je het de scheidsrechter kwalijk kan nemen. Die worden op de vingers getikt door foute figuren zoals Cees Bakker in Zeist als ze met iets meer gevoel een wedstrijd fluiten....

22-02-2010 18:05

AFCaHunter +0

Wat is dan het wezenlijke verschil tussen een speler die behandeld wordt of die zn uitrusting even snel in orde moet maken...?

22-02-2010 17:25

pestkop +0

omdat een speler die geblesseerd is niet vrijwillig het veld verlaat en een speler die nieuwe schoenen of shirt of broek aan gaat doen wel vrijwillig het veld verlaat ;)

22-02-2010 18:13

frankv +0

volgens mij is het een kwestie van hersens of slimheid.
Ajaxcieden hebben volgens mij niet zo veel hersens en/of intellect.!
- Schieten op doel van een meter of dertig ,als er nog zat ruimte is om door te lopen.
-Schieten op doel ,van onmogelijke hoeken,als er twee of drie, of tenminste een speler vrij voor doel staat.
-Stoppen met lopen naar een bal als een corner of ingooi verkomen cq veroverd kan worden!
-Of spelen een bal niet uit, of juist wel, als dat nodig, cq niet nodig is!

Dit zijn wellicht hele moeilijke zinnen!

Wellicht is een lesje hersengym nuttig ipv altijd maar lopen en lopen op de training!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22-02-2010 16:44

AjaxMokkum +0

volgensmij ben jij wel heel slim en een echt ajaCied....

22-02-2010 17:18

frankv +0

volgens mij zijn volgens mij, twee woorden! en is het bijvoegelijknaamwoord van echt ": echte.
Die extra x "., die bewust werd gebruikt(extra) dus zul je wel nooit begrijpen!!!!!!!!!!!

22-02-2010 19:27

MarkoAJAX +0

Even off:

weet iemand wanneer de 'beperkt'zicht kaarten voor Ajax - Psv in de verkoop gaan?

Alvast bedankt,

Marko

22-02-2010 15:58

Stuyvesant +1457

Bel Ajax supporterszaken. Die weten het vast wel.... Telefoonnummer staat op Ajax.nl

22-02-2010 16:57

TheJew +0

Goeie uitleg van hem, dacht zelf dat Vertonghen vanwege een blessure naar de kant ging, maar dit verklaard het allemaal. Wel een vreemde regel op zich, laat zo'n speler, wanneer hij niet direct voordeel heeft van zijn situatie, gewoon lekker het veld weer betreden.

22-02-2010 15:17

AfcaWes +1

Nou regels zijn regels en als dit de regel is dan valt er niets te zeuren ook. Ook al slaat het in dit geval nergens op.

Maar de uitspraak: Het zal niet consequenst zijn bla bla vind ik wel lachwekkend. Tuurlijk is het dan niet consequent en moet er 1 lijn zijn, maar dan moeten scheidsrechters wel met alles consequent zijn.. en dat zijn ze niet!

22-02-2010 15:03

Stuyvesant +1457

De scheids had dit ook aan moeten geven aan de spelers van Ajax toen ze de bal rondspeelden. Even een opmerking tegen de dichtsbijzijnde Ajacied dat de bal buiten moet.

Verder toont dit wel aan dat de Nederlandse scheidsrechters tegenwoordig slaafse regelvolgers zijn, met een grote angst voor een slechte beoordeling! Persoonlijkheid en flexibiliteit ontbreken volledig! Die opmerking van die Cees Bakker bewijst dit nog maar een keer!

22-02-2010 14:59

Sazzz +1

Okee, gelijk had ie maar wat maakte het uit? Of er tien of elf Ajacieden in dat veld stonden, wij waren honderd keer beter... Domme regel trouwens.

22-02-2010 14:31

AjaxNL +0

Toen ik de titel las, dacht ik dat Ajax het slachtoffer was van belchinezen ofzo :p

22-02-2010 14:25

Bossie +59

Je kunt je ook afvragen waarom Vertonghen zijn schoenen moest wisselen.
Volgens mij kwam dit doordat er eerder een overtreding op hem werd begaan. Hij greep toen gelijk naar zijn voet. Het zou zomaar kunnen dan zijn schoenen beschadigd zijn.

En of je dan volgens de regels moet handelen. Je kunt als scheidsrechter ook een wedstrijd lezen. Was de situatie er naar om Vertonghen langer buiten het veld te houden? Nee, die was er niet. Doe dan ook niet zo moeilijk. Je krijgt nu toch weer een discussie terwijl daar de wedstrijd niet naar was.

22-02-2010 14:18

DaniAjax +232

Die scheids had gewoon de wedstrijd moeten aanvoelen en moeten zeggen: nummer 5, kom maar weer terug. En dan heb je deze ophef helemaal niet.

22-02-2010 13:55

foshoquz +0

Wtf zeuren jullie nou het zijn gewoon de regels klaar.

22-02-2010 13:44

hyun jun suk +0

knvb = maffia

22-02-2010 13:38

Postduif033 +0

Scheidsrechter heeft gewoon juist gehandeld. Punt uit.

22-02-2010 13:38

marien +0

ambtenaar.

22-02-2010 13:35

rosumohan +1

Er is geen verschil als een speler buiten het veld is om welke reden dan ook. Hij neemt tijdelijk geen deel meer aan het spel (net als iemand die even geblesseerd is geraakt) Het gaat erom als een speler buiten het veld wacht om het spel weer in te treden dient hij gewoon een signaal van de scheidsrechter te krijgen want een speler trekt niet expres verkeerde schoeisel aan. Dus dit kunnen ze mee nemen in hun wedsboekje.

22-02-2010 13:33

migilo +2

Ik ben verbijsterd dat hij er van uit gaat dat het publiek van dit soort zielige regeltjes op de hoogte is.

22-02-2010 13:19

Weazy +0

Er zitten mensen in het publiek die niet eens weten wat buitenspel is,moet die dat dan ook door laten gaan.
Beetje normaal nadenken!

22-02-2010 13:24

migilo +2

Als jij door normaal nadenken tot de conclusie komt dat je de regel uit dit artikel kunt vergelijken met de buitenspelregel dan denk ik toch liever abnormaal...
Je kunt het de scheidsrechter ook helemaal niet kwalijk nemen dat hij Vertonghen er niet in liet. Als je achteraf dit soort kreten van de KNVB leest ("Indien van Hultien hier tijdens de wedstrijd een sein had gegeven hadden wij hem daar zeker op geattendeerd") dan snap je heel goed dat hij zonder enig gevoel voor de situatie maar strikt volgens de regels fluit.

22-02-2010 13:46

Weazy +0

Jongen denk is na man wat je lult.Jij zegt met andere woorden de scheids moet rekening houden met mensen in het publiek.Omdat sommige de regels niet weten,ik antwoord dat sommige niet eens weten wat buitenspel is.Moet je daar dan ook rekening mee houden nee!!
Denk is na voordat je reageert!!!!!!

22-02-2010 13:50

migilo +2

Dat zeg ik helemaal niet. Hoewel ik wel van mening ben dat een scheidsrechter bij een 4-0 stand dit soort regeltjes lekker laat voor wat ze zijn.
Het enige wat ik zeg is dat ik het belachelijk vind dat deze man (Cees Bakker) er van uit gaat dat het publiek op de hoogte is van die regel dat Vertonghen niet terug mocht. (ik, en met mij 49.000 anderen kenden 'm iig niet)
Dat jij vervolgens stelt dat een scheidsrechter als hij Vertonghen er gewoon in zou laten dan ook maar niet meer voor buitenspel moet fluiten zegt meer over jou dan over mij denk ik.
Los van dit alles begrijp ik echt totaal niet dat iemand het gister NIET belachelijk kan vinden dat Vertonghen moest wachten gister......

22-02-2010 14:21

Weazy +0

Spreek voor je zelf!

22-02-2010 14:49

Enoh25 +1852

Bladiebladieblaa

22-02-2010 13:05

gusanito +5454

'Ik was gisteren zelf aanwezig bij deze wedstrijd en was verbijsterd dat het publiek zo reageerde. Was voor mij overigens weer eens een bewijs hoe weinig kennis het publiek heeft van de spelregels.'

Wat een slappe opmerking. Heel veel mensen zijn wel op de hoogte van deze regel, maar het was gewoon heel flauw van de scheidsrechter dat ie het niet door de vingers zag. Het viel onder spelbederf.

22-02-2010 13:02

020Bovenaan +0

moet naar de bank om zijn schoenen te verwisselen. De middenvelder wil vervolgens weer terug het veld in, maar scheidsrechter Jack van Hulten laat de verdediger enkele minuten aan de zijlijn staan tot grote ergernis van het publiek.

Dat klopt niet.. De middenvelder, en daarna verdediger

22-02-2010 12:53

sv +633 admin

Haha nou ja, of toch wel? IIg bedankt.

22-02-2010 12:57

LUISxSUAREZ +0

heeft niks met kennis te maken, meer met ergernis.

22-02-2010 12:51

AFCANOBULLSHIT +0

nog noooit zo'n grote onzin gehoord, wat is het verschil tussen een verzorgde speler of een speler die andere schoenen (of wat dan ook) aan moest doen?

22-02-2010 12:50

Joery +0

Kom op joh. Het was 4-0, de wedstrijd was gespeeld en ook Vitesse had niet geklaagd als Jan er weer in gekomen was.

22-02-2010 12:49
Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.